Det polska industribolaget Grupa Przemysłowa Baltic har ingått ett samarbets- och kapacitetsavtal med den tyska turbintillverkaren Nordex SE. Avtalet gäller leverans- och produktionskapacitet under perioden 2027–2028.
Överenskommelsen innebär att GPB reserverar kapacitet för att leverera komponenter till Nordex vindkraftverk, vilket stärker bolagets roll i den europeiska leverantörskedjan för vindkraft.
Del av Polens industrisatsning
GPB är en relativt ny aktör inom Polens växande vindkraftsindustri, med fokus på tillverkning av stora stålkonstruktioner och komponenter till både land- och havsbaserad vindkraft. Bolaget har kopplingar till den statligt kontrollerade industrisektorn och ingår i en bredare strategi för att bygga upp en inhemsk leverantörsbas.
Polen har under de senaste åren intensifierat sina satsningar på energiinfrastruktur, inte minst för att minska beroendet av kol och importerad energi. Landet planerar omfattande investeringar i havsbaserad vindkraft i Östersjön, där lokala leverantörer som GPB förväntas spela en central roll.
Nordex stärker leverantörskedjan
För Nordex SE innebär avtalet att säkra tillgången på komponenter i en tid då leverantörskedjorna inom vindkraftsindustrin är under press.
Branschen har de senaste åren präglats av stigande kostnader för råmaterial, logistikproblem och pressade marginaler. Flera turbintillverkare har rapporterat svag lönsamhet, trots ökad efterfrågan på förnybar el.
Genom att knyta till sig leverantörer i Polen kan Nordex minska beroendet av mer avlägsna produktionskedjor och samtidigt dra nytta av lägre produktionskostnader i regionen.
Växande men osäker marknad
Samarbetet speglar en bredare trend där europeiska länder försöker bygga upp egna industrikedjor kring vindkraft. Samtidigt finns betydande utmaningar.
Vindkraftssektorn i Europa brottas med tillståndsprocesser, ökade finansieringskostnader och tekniska problem i vissa projekt. Dessutom kräver utbyggnaden omfattande investeringar i elnät och lagring, vilket ytterligare driver kostnader.
I Polen är utbyggnaden av vindkraft fortfarande beroende av politiska beslut och regelverk, särskilt för landbaserade projekt där restriktioner länge har bromsat utvecklingen.
Avtalet mellan GPB och Nordex visar att industrin förbereder sig för en fortsatt expansion – men också att lönsamheten och genomförandet fortfarande är förenade med betydande osäkerhet.
Källa: Uppgifter från branschmedier och GPB:s bolagsinformation
Fakta:
Avtalet gäller reserverad produktionskapacitet för 2027–2028. GPB stärker sin roll som leverantör, medan Nordex säkrar komponenttillgång i en pressad marknad.