Amerikanska vindkraftverkstillverkaren GE Renewable Energy har länkats till flera order under de senaste dagarna.
Bokhållaren hos General Electric är för närvarande upptagen med att uppdatera koncernens orderböcker.
I Ukraina har företaget undertecknat ett kontrakt på 26 turbiner med en total kapacitet på 80 megawatt från företaget DTEK.
Turbinerna kommer att installeras 2018 under vindkraftpark Primorskaya´s första byggfas. År 2020 förväntas vindkraftparkens kapacitet öka till 200 megawatt.
I Förenta staterna har bolaget bland annat ingått ett avtal om att leverera 80 vindkraftverk med en kapacitet på 200 megawatt för den första fasen av Persimmon vindkraftpark i Oklahoma.
Ordern garanterades efter att Quinbrook Infrastructure Partners hade tagit över 75 procent av kontrollerade ägarintressen i projektet, som förväntas omfatta totalt 365 megawatt. Bygget sker i form av två expansiva faser.
GE har också fått en energibeställning på 40 megawatt från energibolaget Allete Clean Energy, vilket låter ganska blygsamt, men det banar faktiskt vägen för drygt 400 megawatt varav GE anlägger 80 procent med hjälp av så kallat PTC-stöd fram till slutet av 2021.
Det framgår av ett pressmeddelande från Allete.
Källa: GE