Afrikas största vindkraftprojekt byggs i Kenya
Publicerad: tors, 2012-06-07 10:43- Kommentarer 7
- Gillar 4
Ett konsortium av europeiska och afrikanska bolag förbereder sig för att bygga 365 vindkraftverk i ett 165 kvadratkilometer stort område i Kenya. Området kring Lake Turkana i norra Kenya består av stenblock och lavasten. Detta månlandskap är platsen för vad som planeras bli Afrikas största vindkraftpark.
– I Turkana ger vindhastigheten optimala förhållanden för vindkraft. I själva verket bättre än i Nordsjön havsbaserade vindkraftparker, säger Achim Steiner, vd för FN:s Nairobi-baserade miljöprogram.
"Här kan man producera vindkraft till en intressant kostnad, utan subventioner, till skillnad från fallet i Europa, säger Carlo Van Wageningen, ordförande i konsortiet Lake Turkana Wind Power (LTWP).
Det första steget blir att bygga 204 kilometer vägar för att klara transporter till bygget då man räknar med minst 12 000 lastbilstransporter behövs för att leverera allt nödvändigt material från Mombasa i ena änden av landet till Turkana i den andra.
Turbinerna kommer att uppföras på ett år, med en hastighet av en per dag och den första elen ska levereras till nätet i slutet av 2013. När vindkraftparken når sin fulla kapacitet, beräknat till slutet av 2014, kommer anläggningen att producera 300 MW el.
Projektet beräknas kosta 585 miljoner euro plus att ytterligare 142 miljoner euro behövs för att bygga 428 kilometer högspänningsledningar som förbinder vindkraftparken med landets största krafttransformator i Suswa.

























Kommentarer (7)
Märkligt att den installerade effekten stannar vid 300 MW. Det finns ju många modeller som liger på 2,3 till 3,4 MW som är väldigt effektiva.
Installerade effekten hamnar då istället på 800 MW och uppåt.
Nigeria skall bygga ny miljövänlig kärnkraft med hjälp av Ryssland , det måste väl vara en större nyhet än vindkraft i Kenya.
http://www.world-nuclear-news.org/NN_Rosatom_signs_international_deals_0...
Kenya som är ett väldigt varmt land nära ekvatorn skulle dock vara bäst för Solkraft och storskaliga solcellsanläggningar.
Mikael som vanligt vet du mer än den samlade expertisen i varje land.
Anders, du har inte reflekterat över VARFÖR så fattiga länder vill investera i kärnkraften?
Fattiga länder vill investera i så avancerad energiteknik som möjligt av samma skäl till varför Sverige och svenska politiker vill ha svensktutvecklade stridsflygplan.
Prestige, är svaret.
Mikael du är rolig , du menar att Nigeria vill elektrifiera och utveckla landet av prestige själ .De bygger givetvis det som de anser passar dem bäst ekonomiskt , tekniskt och miljömässigt.
Vestas V52 858 kW
Skriv ny kommentar